Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes35
mod_vvisit_counterVčera82
mod_vvisit_counterTento víkend353
mod_vvisit_counterTento mesiac1702
mod_vvisit_counterSpolu278913
spivanocki_mojo_2017.jpg
vystup_hrad_cicva_2017.jpg
pozvanka_ikony_final.jpg
Hornozemplínske folklórne slávnosti 2016
Hornozemplínske folklórne slávnosti 2016POKLADY, KLENOTY, SKVOSTY... Takéto názvy niesli programy 47. ročníka Hornozemplínskych folklórnych slávností , ktoré sa konali 27. a 28. augusta vo Vranove nad Topľou. Hlavným motívom tohtoročných slávností bolo ukázať divákom s akým bohatstvom v podobe spevov, tancov či osobností sa môže náš región pýšiť.
 
V sobotu 27. augusta sa nám v programe POKLADY „z babovej ladi“ v réžii Miroslava Jenča predstavilo takmer 170 účinkujúcich z FSk Čaklov, FSk Ondavanka, FSk Skrabčanka, FSk Vederko, FSk Hencovčan, FSk  Porubjanka, FSk Verbina, FSk Konopianka, ŽSSk Ružička, ŽSSk Herlica, ŽSSk Juskovčanky, ŽSSk Lipka, MSSk Šedliščanske chlopi. Nechýbali ani Vranovskí heligonkári.
 
V nedeľu nám „KLENOTY z Rzeszowa“ predstavil jubilujúci Zespol tanca i piesni RUDKI z Poľska.
 
Vyvrcholením 2-dňového sviatku na Hornom Zemplíne bol Galaprogram „SKVOSTY Zemplína a Šariša“ v réžii Petra Kocáka, v ktorom účinkovalo vyše 300 účinkujúcich z folklórnych súborov Vranovčan, Orgonina, Lipovec, Oblík, folklórnej skupiny Parchovianka  a detstkých folklórnych súborov Lipovček, Ďatelinka a Cifroško. Svoj talent nám ukázali aj víťazi okresných, krajských a celoštátnych súťaží v speve i tanci. Takmer 120 tanečníc z uvedených kolektívov aj vďaka pomoci zamutovských dievčat nám v spoločných choreografiách predviedlo archaické chorovody, muži a chlapci zatancovali spoločnú Bašistovskú. Rovnako ako pred rokom, sa nám účinkujúci v spoločných čardášoch z Parchovian a okolia Hanušoviec predstavili ako jedna veľká folklórna rodina. Punc celkovému vynikajúcemu dojmu dodali výstižné a citlivo spracované texty konferencierky programu Anny Gdovinovej.
Celý článok...
 
"Gu Zapikanovej chiži"
Gu Zapikanovej chiži30 seniorov zo Základnej organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku Vranov Centrum sa dňa 16. augusta stretlo na autobusovej stanici, aby sa spoločne autobusom vyviezli do obce Davidov a odtiaľ sa vydali na túru „Gu Zapikanovej chiži.“ Žltá turistická značka, ktorá sa začína povyše dediny pri novom ihrisku nás viedla proti prúdu potoka Olšava až k náučnému chodníku do rokliny Zapikan. Táto prírodná pamiatka v chotári obce Davidov v Slanských vrchoch je opradená tajomstvami. Tu sme sa od p. Agnesy Jasikovej dozvedeli, že Zapikan v miestnom nárečí znamená zbojník a podľa povesti sa tu pred žandármi skrýval v minulom storočí. Ľudia nazvali jeho úkryt Zapikanova chyža. V roku 1993 bol vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku. Impozantná roklina Komorského potoka s bralnatými formami, podomletými prevismi a vodopádom. Krásne pocity pri pohľade na okolitú prírodu na nás pôsobili ako balzam na dušu. Spoločná opekačka pri ohníku a tóny ľudových piesní   nás presvedčili, že sme našli iba 12 km od hlavného mesta oázu pokoja.
Celý článok...
 
Slávnosti remesiel a medu pod hradom Čičva
Slávnosti remesiel a medu pod hradom ČičvaUž po 24. krát sa 14. augusta 2016 stretli milovníci tradičnej ľudovej kultúry a remeselníci: umeleckí rezbári, tkáči, pletiarky, šičky, výtvarníci i medovnikárky  z celého východného Slovenska na Slávnostiach remesiel v Sedliskách. V areáli amfiteátra  obce Sedliská sa ich tento rok predstavil najväčší počet - 18 remeselníkov: Alexander Bogdan - úžitkové predmety z dreva a prútia, Ján Babenský - drevené reliéfy a plastiky, Ján Pichnarčík - výrobky z kože a rohoviny, Ľudmila Bujdošová - maľovanie na sklo, Eva Mikulová - hračky a úžitkové predmety z textílií, Gabriela Mrusková - patchwork, Edita Sinčáková - papierové kvety a kraslice, Anna Lipkošová - medovníky, Martina Reváková - ručne vyrábané mydlá, Anna Višňovská - šitie krojovaných bábik, Anna Karabinošová - ručne šité kabely z textílií, Mária Balážová - tkané koberce,  Soňa Košarová - plstenie, Martin Orlík - modelovanie z hliny, Alexander Orlík - vitráže, dekoratívne predmety /drevo, sklo, drôt/, Radka Repková - kožené výrobky, Zuzka Mikuličková - grafiky, dekoračné predmety a Štefan Sabo - výrobky z prútia a dreva.
Celý článok...
 
Na hrade maľované
Na hrade maľovanéUž po druhýkrát sa zišli 5.-7.augusta  2016 neprofesionálni výtvarníci a fotografi pod hradom Čičva (Bartolomej Leško, Dušan Adam, Ján Lupčo, Peter Kočan, Emília Jeszeová, Veronika Bažalíková, Janka Mikitová, Jarmila Hittmárová). Majestátnosť historického monumentu a jeho okolie bolo hlavnou témou plenéru. Pre inšpiráciu si všetci vyšli na hrad, vypočuli si niekoľko historiek o hrade od Viktora Holomančina a mohlo sa ísť maľovať a fotografovať. V rámci priateľských vzťahov medzi výtvarníkmi sa zorganizovalo ešte súkromné stretnutie spojené s opekačkou, návštevou ateliéru a prehliadky výtvarnej tvorby čerstvého člena klubu Petra Kočana z Továrneho.
Celý článok...
 
Celoslovenské športové hry v Zámutove
Celoslovenské športové hry v ZámutoveZa účasti 150 členov z Okresných rád SZZP (Ilava, Martin, Prešov, Michalovce, Gelnica, Zvolen, Snina, Vranov nad Topľou) a Základných organizácií SZZP (Čaklov, Hanušovce n.T., Kladzany, Kučín, Ondavské Matiašovce, Skrabské, Soľ, Vyšný Žipov, Kvakovce, Zámutov, Žalobín,  Vranov n.T. - Sever, Stred, Juh, Mlynská, Rodinná Oblasť) sa konali 30. júla 2016  Celoslovenské športové hry členov Slovenského zväzu zdravotne postihnutých v areáli Štátnych lesov v Zámutove.
Celý článok...
 
Tri dni v Hrušove
Tri dni v HrušoveV piatok 8. júla sa začal trojdňový maratón kultúrnych podujatí pri príležitosti 770. výročia prvej písomnej zmienky o obci Nižný Hrušov. Za účasti vzácnych hostí malo premiéru prezentačné video o obci. Slávnostný večer pokračoval v krstení CD mužskej speváckej skupiny Hrušovčan, sólistu Ľubomíra Jurovčáka a krstom prešla aj kniha "Anna Lesznai a jej Nižný Hrušov" autora Dr. Jaroslava Krajňáka, PhD. Predstavila sa  cimbalová hudba PRIMÁŠ, ktorej primáška  Marianna Štefaníková pozvala 15. júla  prítomných do Giraltoviec na krst ich nového CD. Slávnostného krstu sa zúčastnil aj Vladimír Roháľ z bardejovského hudobného štúdia Videorohaľ, v ktorom sa CD nahrávali. Muzikálovým recitálom "Maľované na skle", sa predstavili členovia Divadla DRaK z Prešova.
Celý článok...
 
Beseda s lekárom - na tému: Rakovina prsníka
Beseda s lekárom - na tému: Rakovina prsníka"Sú gynekológovia, ktorí prsia nevyšetrujú, hoci by mali. Sú ženy, ktoré ignorujú alebo zanedbávajú preventívne prehliadky" - to sú len dva z dôvodov, ktoré nám 7. júla vo svojej prednáške objasnil primár Prsníkového oddelenia v Onkologickom ústave S. Alžbety Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD. v Klubovni Hornozemplínskeho osvetového strediska. Pripomeňme, že zdravá žena nad 40 rokov by mala minimálne raz za dva roky absolvovať mamografické vyšetrenie (pretože už má v prsiach viac tuku), mladšia v rovnakom intervale sonografické (lebo má v prsiach viac žliaz). Pozor, reč nie je o rizikových ženách, ktoré majú rakovinu prsníka v rodine. Tie by samozrejme mali absolvovať vyšetrenia častejšie.
Celý článok...
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 52 - 68 z 564

Novinky z kultúry