Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes43
mod_vvisit_counterVčera58
mod_vvisit_counterTento víkend470
mod_vvisit_counterTento mesiac1364
mod_vvisit_counterSpolu283408
regionalne_dejiny.jpg
Umelecký prednes od A po Z
Umelecký prednes od A po ZHviezdoslavov Kubín je jednou z najstarších súťaží záujmovej umeleckej činnosti. Tohto roku budú recitátori súťažiť už v rámci jeho 63. ročníka. Je až neuveriteľné, že ho z ponuky voľnočasových aktivít nevytlačili modernejšie či podľa niektorých odporcov tohto žánru atraktívnejšie a vraj potrebnejšie formy sebarealizácie.

 

 

 

Ale či podpora čítania, poznanie literatúry, rozvoj predstavivosti, kultivovanie jazyka a reči je málo? Či táto forma aj estetickej výchovy nepodporuje zdravé sebavedomie, osobnostný rast detí a mládeže? Či nevedie k poznaniu histórie, významných osobností, nemá tým aj  vlastenecký rozmer, či nebuduje  v deťoch národnú hrdosť, nerozvíja prirodzený talent, ktorý môžu neskôr využiť aj v budúcich povolaniach?  Áno, takýto široký rozmer má umelecký prednes. Asi preto prežil a pretrval. Je však prirodzené, že za 63 rokov jeho trvania sa rôznili názory na výber textov, postupy výstavby, rekvizity, slovom všetko, čo prednesu dáva punc umeleckosti.

Aj preto sme sa v  Hornozemplínskom osvetovom stredisku vo Vranove n.T. rozhodli záujemcom o tento žáner ponúknuť na trhu chýbajúci artikel.

Naše tohtoročné stretnutie nadväzovalo plynulo na minulý rok, kedy sme si vysvetlili problematiku hľadania a výberu textu, jeho vhodnosti pre deti a mládež, prípravu a úpravu textu.

Etapy formovania výrazu,  kompozície a všetky technické a umelecké výrazové prostriedky pôsobiace na diváka boli obsahom vzdelávacieho podujatia "Umelecký prednes od A do Z" 28. 2. 2017, ktorého sa v HZOS zúčastnilo 50 účastníkov. Boli to pedagógovia, kultúrno-výchovní pracovníci, recitátori, študenti SŠ a ZŠ, ktorí nám zároveň vynikajúco poslúžili na demonštrovanie teoretických tvrdení a ich zavádzanie do praxe. Lektorky: Mgr. Ľubica Bekéniová a Mgr. Art. Marica Harčariková sa vynikajúco zhostili svojich úloh,  účastníkov podujatia si rozdelili do dvoch skupín a pracovali rôznymi postupmi. Vysvetlili im ako správne pracovať s dieťaťom, ktoré pripravujú na umelecký prednes. Zdôraznili, že skôr ako dôjde k samotnej interpretácii textu sú dôležité cvičenia pred prednesom:

 • improvizačný šport ( cvičenie na sústredenie)
 • rozcvička bránice
 • artikulačné cvičenia
 • cvičenia na uvoľnenie masky tváre
 • cvičenia na očný kontakt
 • predstava pri prednese
 • rôznorodosť interpretácie 
 • cvičenia na emocionálne vyjadrenie textu, myšlienky 
 • cítenia medzi sebou, kde nás študenti mali presvedčiť o pocite 
 • telové gestá 
 • nájsť pointu verša a i.

A čo je veľmi dôležité zakázať naučiť sa text spamäti, dovoliť žiakovi improvizovať.

Ako metodický materiál poskytlo HZOS  každému účastníkovi podujatia kópiu publikácie Jaroslavy Čajkovej Ako formovať umelecký prednes a záznam z práce oboch tvorivých skupín na podujatí.

Sme pred okresnou súťažou Hviezdoslavovho Kubína. Verím, že toto vzdelávacie podujatie poslúži všetkým účastníkom správne zvládnuť jednotlivé  etapy  prípravy umeleckého prednesu a že sa to pozitívne odzrkadlí na úrovni okresnej súťaže.


 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Novinky z kultúry