Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes43
mod_vvisit_counterVčera58
mod_vvisit_counterTento víkend470
mod_vvisit_counterTento mesiac1364
mod_vvisit_counterSpolu283408
regionalne_dejiny.jpg
Jeden svet
Jeden svetV dňoch od 9. – 11. marca 2017 sa uskutočnil v priestoroch Hornozemplínskeho osvetového strediska Vranove nad Topľou 8. Ročník Medzinárodného filmového festivalu Jeden svet, ktorého hlavným organizátorom sú OZ KOMPA.s v spolupráci s HZOS Vranov nad Topľou. Jeden svet je zaujímavým filmovým festivalom. Ponúka širokej verejnosti jedinečnú možnosť zhliadnuť tvorbu od režisérov dokumentárnych filmov z celého sveta. Na základe výberu mali diváci možnosť zhliadnuť 10 kvalitných filmov z rôznych krajín.

 

Prvý večer festivalu v komornej atmosfére nás rozveselila prešovská hudobná skupina POTMEHÚT. Prvé dva premietané filmy s názvom Plavba a Farida sa venovali aktuálnej utečeneckej téme. Ďalší film s výstižným názvom Za hranice strachu nám predstavil jedného z najvýznamnejších bojovníkov za slobodu našej doby. Ako potvrdilo divácke hodnotenie, najviac sa zapáčil práve tento film. Tento inšpiratívny príbeh snahy o spravodlivosť, príbeh o týraní, odvahe a súcite nenechal ani jedného diváka ľahostajným.  Posledný film nás vďaka podmanivej kubánskej hudbe vtiahol do prostredia „ostrova slobody“ na Kubu. Film mapoval proces povolenia automobilových pretekov.

V piatok 10. marca sa v rámci druhého večera festivalu premietal film s názvom Cowspiracy, v ktorom sa mladý enviromentalista snaží pátrať a ukázať škodlivosť závislosti na živočíšnej poľnohospodárskej výrobe. Nabáda každého obyvateľa k radikálnej zmene životného štýlu v prospech našej planéty. Ďalším film s názvom Švédska teória lásky sa venuje znepokojujúcej myšlienke sociálneho inžinierstva. Posledným no nie menej zaujímavým bol film Okhwan na ceste za slobodou. Tento projekt mladého slovenského producenta Mareka Mackoviča pojednáva o Kórejčanovi, ktorý sa vzdal všetkého kvôli túžbe zjednotiť svoj národ. Tento večer nám spríjemnila Agátka Buzeková svojím rozprávaním o jej dobrodružných cestách a nebezpečnom výstupe na Mont Blanc.

Posledný večer festivalu si diváci mali možnosť pozrieť film zo slovensko-českej produkcie pod režisérskou taktovkou Jána Nováka, venujúci sa téme holokaustu. Diváci film ohodnotili ako druhý najlepší z ponúknutých filmov. Námetom je útek dvoch slovenských židov, ktorým sa podarilo utiecť z vyhladzovacieho tábora.  Následne bol ponúknutý film o ultranacionalistickom starostovi maďarskej obce a o jeho spôsobe riadenia. Zo zamyslenia po týchto náročných filmoch nás vytrhla Ľubka Baníková, ktorá nám porozprávala o svojich dobrodružných cestách Indiou a Nepálom. Posledným premietaným filmom tohto festivalu bol film s názvom Skoro svätý. Tento film sa umiestnil na tretej priečke ako divácky najobľúbenejší a niet divu. Americký režisér Steve Hoover nám predstavil príbeh ukrajinského pastora, ktorý sa celý svoj život snaží naprávať svet. Poukazuje na nefungujúci sociálny systém na Ukrajine, ale zároveň šíri nádej, že každý príbeh môže mať dobrý koniec.

Počas trvania celého festivalu si návštevníci mohli pozrieť fotografie Ľubky Baníkovej z jej putovania Indiou, sériu fotografií poškodených portrétov migrantov jedinečného slovenského fotografa Róberta Tapperta a výstavu olejomalieb talentovaného maliara Petra Kočana.

Podujatie bolo realizované s finančnou podporou mesta Vranov nad Topľou.

Tešíme sa na spoločné stretnutie na ďalšom ročníku festivalu Jeden svet.


 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Novinky z kultúry