Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes43
mod_vvisit_counterVčera58
mod_vvisit_counterTento víkend470
mod_vvisit_counterTento mesiac1364
mod_vvisit_counterSpolu283408
regionalne_dejiny.jpg
Pochovávanie basy
Pochovávanie basyV posledný februárový deň vyvrcholili fašiangy. Toto obdobie druhej polovice zimy charakterizujú zakáľačky, hostiny, svadby pri ktorých sa ľudia stretávajú, žartujú a spievajú. Slovenské fašiangy sú spojené s karnevalovou zábavou - hudba, tanec, sprievody masiek. Tie zabezpečujú dočasné zrušenie spoločenských rozdielov, parodovanie činností i ceremoniálov. Medzi tie patrí aj pochovávanie basy, ktorým symbolicky vrcholí posledná fašiangová zábava. Odnesením basy na márach sa na 40 dní zamknú tancovačky, nastane príprava na Veľkú noc. Takéto parodovanie "pochovávania basy" sa za hojnej účasti v reštaurácii Oáza predviedli členovia z MO JDS Centrum vo Vranove n.T.

 

Predsedníčka tejto organizácie Angela Zubková sprevádzala prítomných slovom a priblížila dianie na "javisku". Prvú časť rozdelila na zábavu. Lebo do polnoci bolo podľa tradícií povolené veseliť sa. V druhej časti sa pochovala basa. Toto zábavné vystúpenie našej staršej generácie vyvolalo úsmevy na tvári pozvaným hosťom - prednostovi Okresného úradu Mgr. Andrejovi Krišandovi, prednostovi MsÚ Ing. Imrichovi Kónyovi, poslancovi mestského zastupiteľstva Ing. Ľubomírovi Pidanymu a pracovníčke HZOS vo Vranove n.T. Anne Delyovej.

Tento rok sa pôst začal od 1. marca. Dnes ho už málokto dodržiava, ale kedysi znamenal prísne zdržiavanie sa jedál zo surovín živočíšneho pôvodu.

 

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Novinky z kultúry