Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes17
mod_vvisit_counterVčera85
mod_vvisit_counterTento víkend343
mod_vvisit_counterTento mesiac1742
mod_vvisit_counterSpolu283786
regionalne_dejiny.jpg
Hviezdoslavov Kubín 2016
Hviezdoslavov Kubín 20161.4.2016 v Hornozemplínskom osvetovom stredisku vo Vranove nad Topľou súťažili recitátori stredných škôl a po víkende 4.4.2016 dostali priestor recitátori základných škôl. Na svojich pleciach /často útlych a maličkých/ niesli v rámci 62. Hviezdoslavovho Kubína veľké bremeno: dokázať všetkým, ktorí ich pozorne počúvali, že recitačné umenie má dušu. Snažili sa osloviť nás pohľadom, celkovým zjavom, aktuálnosťou textu alebo tvorivým spracovaním klasiky. Náš obdiv si zaslúžia aj za perfektné zvládnutie textu – niekedy to boli i celé dve strany /čím by sme chceli upozorniť na časový limit/ a vôbec za to, že sa dokážu postaviť pred odbornú porotu a divákov a predostrieť svoj výkon na hodnotenie.

 

Je potrebné povedať, že s pribúdajúcim vekom klesá záujem o tento žáner záujmovej umeleckej činnosti a tak najbohatšie zastúpená je každoročne I. veková kategória. Je až nepochopiteľné, že tínedžeri – prežívajúci v tom veku často prvé lásky, nepotrebujú toto krásne umelecké vyjadrenie svojich citov a pocitov, že dospelí, ktorí nie sú spokojní s dianím okolo seba, nehľadajú možnosť vyjadriť sa – pokiaľ na to majú – a skryť tieto veci a myšlienky do metafor a hľadať riešenia v niečom, čo už niekto prežil, zažil a skúsil.

Potešením pre nás je myšlienka, že: "Skutočné umenie nebolo nikdy záležitosťou más." Oveľa dôležitejšie je smerovanie kultúry a úloha pre nás – správne vedenie a výchova mladej generácie.

62. Hviezdoslavovho Kubína v roku 2016 sa zúčastnilo 89 recitátorov z 23 ZŠ a 3 SŠ.
Víťazi z každej vekovej kategórie nás budú reprezentovať v krajskom kole súťaže v Prešove:
19.4.2016 od 13.00 h v DJZ na Malej scéne – stredné školy
20.4.2016 od 9.00 h v DJZ na Malej scéne – základné školy

Mgr. Anna Gdovinová
riaditeľka HZOS

 

 

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Novinky z kultúry