Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes17
mod_vvisit_counterVčera85
mod_vvisit_counterTento víkend343
mod_vvisit_counterTento mesiac1742
mod_vvisit_counterSpolu283786
regionalne_dejiny.jpg
Jeden svet
Jeden svetV dňoch 11. až 13. februára sa v priestoroch Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou konal siedmy ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. S výzvou „Poď na Jeden“ pozývali organizátori Vranovčanov navštíviť tento jedinečný festival, ktorý sa koná raz ročne.  (V rámci Slovenska je to už 16. ročník.)

 

 

 

Ako po minulé roky, tak aj tento rok ho pripravilo OZ KOMPA.s v spolupráci s HZOS. Diváci si mali možnosť vybrať z ponuky 12-tich dokumentárnych filmov. Najnavštevovanejším a divácky najúspešnejším filmom tohto ročníka bol dokument slovenskej režisérky Aleny Čermákovej s názvom „Anton Srholec.“ Prierez životom človeka, ktorý nikdy neopustil svoje zásady - milovať ľudí a Boha, aj napriek okolnostiam v pokazenom svete. Druhým v poradí skončil film od českej režisérky Andrei Culkovej „Sugar blues,“ ktorý sa zaoberá dôsledkami konzumácie cukru na jednotlivca a spoločnosť. Tretím bol film režiséra Manu Coemana, ktorý poukázal na dôsledky nadmernej spotreby mäsa pre ľudí, zvieratá a zem. Diváci mali možnosť vidieť tiež dokumentárne filmy, venujúce sa aktuálnej utečeneckej téme. Vznikol jedinečný pohľad detí žijúcich v utečeneckom tábore „Toto je exil - denníky detských utečencov,“ a taktiež  pohľad mladíka, ktorý bol krátko súčasťou teroristickej skupiny vo filme „Bojovníci zo severu.“

Okrem dokumentárnych filmov si účastníci festivalu mohli vypočuť zaujímavé rozprávanie vedúcej pracovníčky Lucie Kolpákovej z Evakuačného tranzitného strediska v Humennom. Dojímavými príbehmi o živote utečencov v tomto stredisku svedčí aj séria diváckych otázok. Ďalším hosťom festivalu bol „Alen Sen,“ ktorý nám svojím spevom a hrou na gitare spríjemňoval piatkový večer. O dobrodružnej ceste na bicykli a o cestovateľských zážitkoch v Číne nám prišla v sobotu porozprávať Henrieta Vagnerová.

V komornej atmosfére sa predviedla mladá a talentovaná folková speváčka Ľudmila Benková.  Počas celého festivalu si mali diváci možnosť pozrieť autorské fotografie rehoľnej sestry Stellamaris (Anna Tóthová, rodáčka z Vranova n.T.) a Antona Friča z Popradu. V posledný večer si organizačný tím aj vďaka sponzorom pripravil pre zúčastnených tombolu s množstvom zaujímavých cien.

Veľké „ďakujem“ patrí všetkým návštevníkom, ktorí vytvorili vynikajúcu atmosféru počas troch dní festivalu.

Dovidenia o rok!

 

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Novinky z kultúry