Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes17
mod_vvisit_counterVčera85
mod_vvisit_counterTento víkend343
mod_vvisit_counterTento mesiac1742
mod_vvisit_counterSpolu283786
regionalne_dejiny.jpg
Október - mesiac úcty k starším, mesiac úcty a životnej múdrosti
Október - mesiac úcty k staršímMáte radi jeseň? Možno si poviete, že máte radšej jar, leto, alebo zimu. Ale  jeseň je dar. Zúročí celoročnú námahu a v živote prinesie múdrosť, pokoj a vyrovnanejší pohľad na svet. Jeseň vytvára  umelecké  diela, ktoré sú ako krásna paleta. Takýmto  krásnym  umeleckým dielom  je  aj  človek  v jeseni života.  Aj  v  tomto  roku  sme  si tento sviatok pripomenuli v jednotlivých organizáciách.

 

 

8.10.2015 sa stretli seniori v reštaurácii Oáza, kde sa všetkým prihovorila  predsedníčka Základnej organizácie JDS Vranov Centrum Nela Lukičová. Privítala  všetkých prítomných a predstavila vzácnych hostí - predsedu OO JDS vo Vranove n.T. PaedDr. Jána Popaďáka, poslancov mestského zastupiteľstva vo Vranove n.T.  Ing. Milana Tkáča a Ing. Štefana Topľanského. Prítomným zaspievala ŽSSk Ružička a tancom sa predstavila aj tanečná country skupina.

16.-18.10.2015 Obec a Základná organizácia JDS v Nižnom Hrušove v spolupráci s HZOS zorganizovalo výstavu ovocia a zeleniny.  Súčasťou trojdňového podujatia, ktoré vyvrcholilo nedeľňajším kultúrno-spoločenským popoludním pri príležitosti mesiaca úcty k starším, bola aj súťaž „O najlepší jablkový koláč“. O jej víťazke rozhodovali návštevníci výstavy a z 15-tich prihlásených koláčov získala najviac hlasov Milena Janičová. Seniorom prišli zablahoželať deti z MŠ a ZŠ, FS Bystrančan, MSSk Hrušovčan a manželia Jurovčákoví.

27.októbra sa v priestoroch Školskej jedálne ZŠ Lúčna vo Vranove n.T. uskutočnilo  podujatie „Mesiac úcty k starším SZTP“.  Primátor mesta Ing. Ján  Ragan  a  poslanci  mestského  zastupiteľstva  Ján  Kočiš  a  Ing.  Ľubomír   Pidaný v krátkom príhovore pozdravili seniorov. Ako znak vďaky a úcty prijali prítomní slová predsedu tohto združenia Juraja Maťaša.  Zablahoželal jubilujúcej Anne Farbarovej a Vlaste Zaťkovej. Vyslovil uznanie za všetko krásne a dobré, čo  pre svoje rodiny, deti, vnúčatká a pravnúčatá robia. Ako vrúcna modlitba v nás zarezonovali verše z prednesu Boženy Dončákovej:

„Duch pokoja a pravdy, buď vždy s nami
v dňoch nádeje i v neústupných tmách.
Buď vo vesmíre i tu pod hviezdami
a zažeň všetku beznádej a strach.

Ženú sa roky, neskrotné stáda
a človek pastier oči zacláňa
znavenou rukou na úbočí dňa.
No duša tá vždy chce byť iba mladá.

Na hladine zabúdania sa rozhojdali vlny spomienok.
Rozochveli tóny dávnej melódie
a roje svätojánskych mušiek na závoji svetla
prešli mi po tvári, po nových vráskach neznámych.

Prijímam z týchto tvojich rúk s pohárom života
i čašu dôvery.“

28. októbra sa v reštaurácii Junior vo Vranove n.T. stretli seniori zo ZO SZTP Sever, kde ich potešil svojou prítomnosťou primátor mesta Vranov n.T. Ing. Ján Ragan a MUDr. Juraj Kuročka. Príjemné, srdcu lahodiace verše v podaní Anny Padovej potešili nielen jubilujúcich členov, ale aj všetkých, ktorí prijali pozvanie na toto stretnutie.
 
V ten istý deň sa stretlo 150 zástupcov z 20-tich základných organizácii JDS v priestoroch Školskej jedálne ZŠ Lúčna. Patronát nad celou akciou mal honorárny konzul Ukrajiny na Slovensku Stanislav Obický s manželkou. Pozvanie prijali aj vzácni hostia - predseda Národnej rady SR Ing. Peter Pellegrini, predseda PSK Mudr. Peter Chudík, primátor mesta Vranov n.T. Ing. Ján Ragan, poslanec NR SR Ing. Štefan Hreha a prednosta Obvodného úradu JUDr. Pavol Molčan. V kultúrnom programe vystúpili deti z DFS Ďatelinka, ľudová rozprávačka, MSSk Hrušovčan, ŽSSk Bančanky, Verbina, Potoky a Tovarňanka.

Na prejavy úcty by sa však nemalo zabúdať počas celého roka. Kto sa naučí vážiť si šediny, nemusí  sa  báť,  že  zostane  v  starobe  nepovšimnutý.  Nájdime  si  preto  čas,  vľúdne slovo a úsmev pre starších neustále, nielen počas októbra.


 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Novinky z kultúry