Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes17
mod_vvisit_counterVčera85
mod_vvisit_counterTento víkend343
mod_vvisit_counterTento mesiac1742
mod_vvisit_counterSpolu283786
regionalne_dejiny.jpg
Slávnosti remesiel 2015
Slávnosti remesiel 2015Horúce nedeľné popoludnie, folklór, hudba, spev, tanec, výstava obrazov, remeselníci a ich výrobky, tombola a bohatá návštevnosť. To boli SLÁVNOSTI REMESIEL 2015. 16. augusta v areáli pod hradom Čičva o 14.00 h sa v remeselnej uličke prezentovalo svojou ľudovou tvorivosťou 14 remeselníkov. Vzhľadom na dlhoročnú tradíciu podujatia svoje miesto mali popri domácich aj remeselníci z iných regiónov.

 

 

Gabriela Mrusková zo Soli vyrábala dekorácie z textílií a patchworkové vankúše a deky.

Eva Mikulová z Vranova sa venovala papierovému pleteniu tzv. papletu. Vyrábala košíky, dózy, figúrky a rôzne iné predmety.

Alexander Orlík z Vranova  svoj remeselný stánok zaplnil drevorezbami doplnenými sklom, drôtom, maľbami na sklo a vitrážami.

Pod vplyvom folklóru obce Zámutov, v ktorej žije, sa nádhernými , ručne šitými, krojovanými bábikami  predstavila Anna Višňovská.

Folklórom inšpirované boli aj perníky a vrecúška plnené bylinkami Anny Lipkošovej z Komáran.

K vranovským tvorcom patrila aj Edita Sinčáková, ktorá ako jedna z mála v našom okrese vyrába rôzne druhy kvetov z krepového papiera a maľuje kraslice.

Plstenie – zaujímavý druh práce s vlnou a jeho výsledkom sú nádherné dekoračné doplnky k odevom. Predstavila nám ho Soňa Košarová z Trebišova.

Umelecky maľované  sklo a vitráže na úžitkových predmetoch  a bižutérii Ľudmily Bujdošovej z Košíc, upútali najmä ženy.

Aj Mária Dzurčaninová z Prešova  svojimi výrobkami zdobí prevažne ženy. Vyrába bižutériu a iné darčekové predmety.

Praktické úžitkové  ale aj dekoratívne výrobky z prútia a dreva  pochádzali z dielne Alexandra Bogdana z Kamenice nad Cirochou, ktorého korene siahajú práve k starej korytárskej rodine Kanalošovcov v Podčičve.

Neodmysliteľný účastník remeselných uličiek nie len v našom regióne je Ján Babenský z Hlinného. Jeho drevené plastiky a reliéfy s dedinskou a sakrálnou tematikou sú často aj súťažnými  a výstavnými kolekciami.

Dôchodkový vek neznamená vždy pre človeka koniec aktívnej činnosti, a zvlášť pre človeka tvorivého. Platí to aj o Ladislavovi Jambrichovi z Hanisky pri Prešove, bývalom starostovi obce, neskôr pastierovi oviec a momentálne dôchodcovi na plný úväzok. Jeho spätosť s prírodou ho inšpirovala k výrobe pastierskych stolčekov, píšťaliek, palíc a drevených tabuliek rôznych tvarov s rôznymi citátmi.

Kúsky koženky v kombinácii s textilom využil vo svojej výrobe kabeliek Jozef Karabinoš zo Sabinova.

K typickým remeselným výrobkom patria koberce  tkané na krosnách, a tie nám ponúkla Mária Balážová z Bodoviec.

A to všetko sprevádzal bohatý kultúrny program folklórnych súborov a skupín: domácich Šedliščanov, susedov z Továrneho, humenských Hačurov, Roviny z Dlhého Klčova, Vranovčanu a nakoniec piesne „z iného súdka“ v podaní Martina Jakubca.

Tí, ktorí chceli chvíľami  vymeniť sledovanie pestrého kultúrneho programu na javisku amfiteátra za prehliadku iného druhu umenia, mali ďalšiu možnosť. V areáli bola nainštalovaná poplenérová výstava obrazov s tematikou hradu Čičva.

Celé podujatie ukončila bohatá tombola a zapadajúce slnko nad  hradom Čičva.

 

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Novinky z kultúry