Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes33
mod_vvisit_counterVčera78
mod_vvisit_counterTento víkend33
mod_vvisit_counterTento mesiac1432
mod_vvisit_counterSpolu283476
regionalne_dejiny.jpg
Mozog a jeho činnosť
Mozog a jeho činnosť14. apríla 2015 sa konala v Dennom centre, M.R.Štefánika 875 vo Vranove n.T. prednáška na túto tému. Lektorkou bola Mgr. Mária Gešperová z RÚVZ vo Vranove n.T. Každý túži po skvelej mysli až do vysokého veku. Otázkou, ako to dokázať, sa zaoberajú stovky vedcov na celom svete. Odporúčajú fyzickú aktivitu, jedálny lístok bohatý na omega-3 mastné kyseliny a mnoho ďalších návodov. No v jednom sa však zhodujú všetci - mozgu je potrebné dávať stále nové podnety.

 

Na úvod sa mohli prítomní precvičiť v pripravenom kvíze, ktorý pripravila p. Mária Hladká a bol zameraný k 70.výročiu oslobodenia Slovenska. Vytvorili sa 4-členné družstvá, z ktorých vzišlo víťazné zloženie: Dušan Cína, Magdaléna Kroková, Katka Sabolčáková a Pavol Kačmár.

Celosvetová kampaň "Týždeň mozgu" sa realizuje každoročne už od roku 1996 v 61 krajinách, kde sa konajú  rôzne aktivity a podujatia zamerané na mozog a jeho činnosť. Mozog človeka by sme mohli prirovnať k počítaču, ktorý riadi a kontroluje každú našu myšlienku, pohyb a mnoho činností, ktoré prebiehajú automaticky a neovládame ich vôľou (trávenie, tlkot srdca, dýchanie…). Z anatomického a fyziologického hľadiska mozog váži približne 1,5 kg, tvorí ho 100 miliárd nervových buniek, ktoré odosielajú signály ďalším tísícom buniek s rýchlosťou asi 321 km/hod.

Medzi poruchy  mozgu  patria ochorenia ako cievna mozgová príhoda, depresia, autizmus, epilepsia, Alzheimerova choroba,  ale aj migréna, poruchy učenia alebo spánku.

Po týchto zaujímavých informáciách, ktorými p. Gešperová názornou prezentáciou zasypala všetkých prítomných - prebiehol vedomostný test, zameraný práve k tejto téme. Po vypracovaní "Pracovných listov seniorov", ktoré pripravilo HZOS vo Vranove n.T. sa zasa potvrdilo, že myslenie mnohých seniorov je rýchle a logické.


 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Novinky z kultúry