Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes17
mod_vvisit_counterVčera85
mod_vvisit_counterTento víkend343
mod_vvisit_counterTento mesiac1742
mod_vvisit_counterSpolu283786
regionalne_dejiny.jpg
Význam očkovania proti chrípke u seniorov
Význam očkovania proti chrípke u seniorovPod týmto názvom si Hornozemplínske osvetové stredisko v spolupráci s RÚVZ vo Vranove n.T. pripravilo  prednášku pre seniorov v Nižnom Hrabovci a Dennom centre vo Vranove n.T. Lektorkami boli Mgr. Mária Gešperová a Mgr.Antónia Ivanová Phd. Objaví sa každú zimu. Tento rok sa však prihlásila intenzívnejšie. Chrípka je akútne vírusové ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri z človeka na človeka vzdušnou cestou.

 

 

Očkovanie proti chrípke:
Očkovanie  je  najúčinnejšou a  najefektívnejšou formou prevencie proti chrípke. Princípom očkovania je tvorba špecifických ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia, prípadne zmierňujú jeho priebeh a znižujú nepriaznivé dôsledky chrípky. Očkovacie látky proti chrípke sa od ostatných očkovacích látok odlišujú tým, že ich zloženie sa každoročne mení podľa aktuálnych kmeňov vírusu chrípky cirkulujúcich v predchádzajúcej sezóne, preto je potrebné očkovanie vykonať každoročne.
- kto sa má chrániť očkovaním
Očkovanie má byť v prvom rade zamerané na ľudí, u ktorých je najvyššia pravdepodobnosť vzniku komplikácií, resp. tých, ktorí sú najväčšmi vystavení riziku nákazy. Vysoká pravdepodobnosť vzniku komplikácií je u osôb s iným, najmä chronickým ochorením a u osôb so zníženou obranyschopnosťou organizmu. Očkovanie je dôležité aj pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa starajú o choré osoby a pre rodinné kontakty chorých osôb. Ďalšou ohrozenou skupinou sú osoby žijúce v kolektívnych zariadeniach, ako sú domovy dôchodcov, sociálne ústavy, geriatrické centrá a podobne. 
Chrípkovú vakcínu je možné podať každému
- kedy sa dať očkovať
Očkovanie je najvhodnejšie vykonať v priebehu októbra až novembra, aby sa včas stihli vytvoriť ochranné protilátky (10 - 14 dní po očkovaní). Možno očkovať aj v ďalších zimných mesiacoch do objavenia sa epidémie chrípky. Na základe dlhoročných sledovaní sa prvý, obvykle mierny nárast ochorení očakáva v decembri. V priebehu januára sa počet ochorení postupne zvyšuje a v priebehu februára epidémia chrípky vrcholí.  Očkovanie je možné aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, rizikom je však to, že očkovaná osoba ochorie skôr, ako si stihne vytvoriť protilátky.
- kto uhrádza očkovanie
V súlade s platnou legislatívou očkovanie proti chrípke plne uhrádzajú  zdravotné poisťovne nasledovným skupinám populácie:                  
- deťom od 6 mesiacov do 12 rokov veku,
- osobám 59 ročným a starším,
- osobám umiestneným v liečebniach pre dlhodobo chorých, geriatrických centrách a zariadeniach 
  sociálnej starostlivosti,
- osobám bez ohľadu na vek so závažnými chronickými ochoreniami dýchacích ciest,
  srdcovo-cievneho aparátu, metabolickými a imunitnými poruchami,
- zdravotníckym pracovníkom, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s pacientom alebo ohniskom
  nákazy.
      - aby nás nepremohla

Dodržujme zásady zdravého životného štýlu, ako správna výživa s dostatkom ovocia, zeleniny a tekutín, dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, otužovanie a dostatok spánku a odpočinku. Počas chrípkovej sezóny je dôležité  primerané obliekanie. Riziko nákazy znižuje časté a účinné vetranie. Je vhodné vyhýbať sa uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí i kontaktu s chorými.

Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia patrí dodržiavanie zásad osobnej hygieny, konkrétne časté umývanie rúk vrátane používania jednorazových vreckoviek a ich bezpečné likvidovanie.
 
(V spolupráci s RÚVZ vo Vranove n.T.)

 
< Predchádzajúca

Novinky z kultúry