Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes17
mod_vvisit_counterVčera85
mod_vvisit_counterTento víkend343
mod_vvisit_counterTento mesiac1742
mod_vvisit_counterSpolu283786
regionalne_dejiny.jpg
Sloboda nie je zadarmo
SlobodaV tomto duchu sa vo Vranove nad Topľou niesol ďalší, už šiesty ročník festivalu dokumentárnych filmov JEDEN SVET, ktorý pre Vranovčanov pripravilo OZ KOMPA.s a Hornozemplínske osvetové stredisko Vranov n.T.. Počas troch dní sme si spolu pozreli 15 dokumentárnych snímok z rozličných kútov sveta. Tento rok program zaujal a do premietacej sály HZOS prilákal ľudí rôzneho veku s rovnakým cieľom – vidieť, dozvedieť sa a zabaviť sa.

 

 

Najväčšiemu počtu divákov sa tešili: investigatívny dokument o etických i právnych aspektoch obchodu s ľudskými orgánmi s takmer rovnomenným názvom „O trhu s orgánmi“ a dánsky dokument „Podozrivá čokoláda“ vykresľujúci šokujúce pracovné praktiky z kakaových plantáží na Pobreží Slonoviny.

Diváci mali možnosť každý film aj ohodnotiť. Najatraktívnejším dokumentom pre vranovských divákov bol britský počin Davida Bonda „Projekt PRÍRODA“. Analyzuje otázku či príroda naozaj potrebuje dômyselnú marketingovú kampaň aby sa stala pre deti atraktívnou. Na druhom mieste sa umiestnil dokument, ktorý získal aj Cenu poroty Jedného sveta v sekcii Slovenský dokumentárny film „Neznámi hrdinovia“, o hrdinoch – obyčajných ľuďoch, ktorí aj pod hrozbou smrti zachránili životy amerických letcov, zostrelených nad územím Slovenska, počas II. svetovej vojny. Diváci svojimi hlasmi na tretie miesto posunuli kultúrny dokument o zahraničnej hudbe ako nositeľke závanu demokracie a slobody v Československu „Hviezdy za železnou oponou“.

Okrem premietania si diváci mohli vychutnať literárnu autorskú čítačku básnika Ľuboša Bendzáka, vypočuť si rozprávanie a zapojiť sa do diskusie výtvarníka Petra Kalmusa a Jakuba Lorenza o predrevolučnom období v Československu. Vzduch v premietacej sále poriadne rozvírila mladá vranovská punk-rocková kapela ČO KOHO DO TOHO, ktorá v závere festivalu potešila publikum netradičným akustickým koncertom. Počas prestávok si návštevníci pozreli výstavu malieb Moniky Vitányi, aktuálnu ponuku psíkov, ktorí čakajú na adopciu vo vranovskom útulku a mohli sa dozvedieť aj o činnosti OZ Pomocná ruka.

Špeciálnym bonusom na záver bol humorný dokument z dielne Zola Nagya „Lesný duch“, ktorý ukončil tohtoročný JEDEN SVET.

Ďakujeme všetkým návštevníkom za podporu, ale aj všetkým tým, ktorí svojou troškou prispeli k tomu, aby bol taký, aký bol.

Dovidenia o rok!

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Novinky z kultúry