Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Práve je pripojených:
1 Hosť

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes53
mod_vvisit_counterVčera58
mod_vvisit_counterTento víkend480
mod_vvisit_counterTento mesiac1374
mod_vvisit_counterSpolu283418
regionalne_dejiny.jpg
Novoročné stretnutie priateľov kultúry
Novoročné stretnutie priateľov kultúryUž po osemnásty krát sa dňa 13. januára 2015 v priestoroch Hornozemplínskeho osvetového strediska zišli priatelia kultúry na tradičnom novoročnom stretnutí.  Príjemné popoludnie spestrila vernisáž  výstavy majoliky Márie a Oskara Hanuskovcov pod názvom Krása z hliny.

 

 

 

Úsmevnou formou veštenia z kariet predstavili rôzne aktivity HZOS a jeho pracovníkov „kartárky - veštice“ z FS Vranovčan. Nielen humorným slovom, tancom, ale aj spevom rozosmiali všetkých prítomných, ktorí prijali pozvanie: primátor mesta Ing. Ján Ragan, prednostka Okresného úradu vo Vranove n.T. Ing. Mária Cingeľová, poslanci Z PSK, starostovia obcí, riaditelia škôl, inštitúcií, výtvarníci, fotografi, vedúci umeleckých kolektívov, bývalí osvetoví pracovníci... jednoducho priatelia kultúry, medzi ktorých patrí už neodmysliteľne aj Juraj Kuruc -  najlepší inštrumentalista z tohtoročných Roztokov v Banskom.  Zahral, zaspieval a zavinšoval. A spevom nás prišla potešiť aj mužská spevácka skupina Hrušovčan z Nižného Hrušova – tiež víťaz, ale v kategórii spevácke skupiny.

„Priatelia kultúry vo vranovskom regióne sa vďaka tvorivým a zanieteným osobnostiam  môžu v priebehu celého roka konfrontovať s rôznymi formami umenia, či už je to folklór, divadlo, hudba, výtvarné umenie, fotografia i ďalšie žánre“, zhodnotila riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska Mgr. Anna Gdovinová a na prahu nového roka zaželala všetkým prítomným všetko len to najlepšie. Potvrdila, že zoznam podujatí bol naozaj pestrý a rôznorodý. Vyjadrila nádej, že v rámci kultúrnych podujatí si v priebehu roka  našli, hádam všetky umelecké duše, kúsok svojho sveta.

Manželia Hanuskovci z Pezinka približujú vo Vranove krásu v hline, ktorá sa v ich šikovných rukách mení na umelecké diela. Ako vysvetlila Mária Hanusková, od detstva rada modelovala, maľovala a pracovala s hlinou, preto tomuto umeniu ostala verná. Spolu s manželom založili v roku 1992 rodinnú firmu Ľud-um-ker a obaja boli aj pri zakladaní Cechu slovenských keramikárov. Svoje výrobky vystavovali v Ríme, Viedni, či Prahe. V ich tvorbe sa objavujú sakrálne motívy, námety zo života vinohradníkov a figurálne plastiky so vzormi slovenských krojov. „Ak robíme postavu v kroji, najskôr musíme presne naštudovať jeho podobu zo všetkých strán. Manželka potom začne námet prenášať do hliny. Keď postavu vymodeluje, musí určitý čas schnúť. Čas procesu určuje hrúbka materiálu a trvať to môže aj dva týždne. Majolika na bielej glazúre musí byť dvakrát vypálená pri teplote 980 stupňov Celzia. Po prvom vypálení vyjde z pece materiál podobný tehle. Ten sa ponorí do bielej glazúry a následne sa maľuje farbami. Až druhé vypálenie premení farby a sklovina získa hladký povrch,“ vysvetľoval Oskar Hanusek.

Hoci manželia Hanuskovci pochádzajú z Pezinka, majú blízko aj k Zemplínu. Dôvod je prozaický. Práve hlina z východného Slovenska najviac vyhovuje ich figurálnym kompozíciám. „Keďže vaša hlina je bledá, vyhovuje mi na tváre. Hlina v našom regióne obsahuje veľa železa a je červená, preto ju používam iba na taniere,“ uviedla Mária Hanusková, ktorá sa výrobe ľudovoumeleckej dekoratívnej úžitkovej keramike  venuje od roku    1986.

Výstava pod názvom Krása z hliny od manželov Márie a Oskara Hanuskovcov je sprístupnená verejnosti v priestoroch Výstavnej siene Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou a potrvá do 17. februára 2015. Tešíme sa na vašu návštevu.

 

 
< Predchádzajúca

Novinky z kultúry