Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes21
mod_vvisit_counterVčera86
mod_vvisit_counterTento víkend179
mod_vvisit_counterTento mesiac1578
mod_vvisit_counterSpolu283622
regionalne_dejiny.jpg
Mládež spieva 2014
Mládež spieva 2014Upršané stredajšie predpoludnie 9.4.2014 svojim spevom rozjasnili účastníci krajskej súťažnej prehliadky mládežníckych speváckych zborov Mládež spieva 2014. Vo Vranove na chvíľu zastal čas a nádherné čisté tóny zaplnili priestory Mestského domu kultúry. "Hudba je most, ktorý spája ľudí z rôznych brehov, je prístav, ktorý zabíja smútok a maže starosti, je loďou, ktorá kolíše srdce a hudba je kolískou duše. Keď duša plače, melódia piesne ju prekričí, poézia je výpoveďou duše, keď nikto nepočuje jej volanie, veršami to napíše na papier a splynieme s úľavou, ktorú vie naladiť len obyčajná krása.“ Tak nejako sme to cítili aj my všetci, ktorí sme v ten deň mali možnosť ponoriť sa do nádherných melódií, ktoré lahodili nášmu sluchu. Aj pre nás bola hudba mostom, ktorý spojil 4 mestá Prešovského kraja.

 

Úvod patril domácemu detskému speváckemu zboru Kantiléna, zboru ktorý už na nejednej súťaži ukázal svoje úžasné umenie.

Potom sme si trocha zacestovali. Z Vranova, kde sa nám ako prvý v súťažnej časti predstavil dievčenský spevácky zbor OZVENA sme sa preplavili do "slovenského Seattlu" či "mesta hudby" do Prešova, odkiaľ prišiel dievčenský spevácky zbor GAUDEAMUS. Ďalším prístavom bola Levoča - historické mesto plné umeleckých skvostov  a z neho dievčenský spevácky zbor IUVENTUS PAEDAGOGICA.  Nakoniec sme sa pomaly presunuli až k vysokým štítom Tatier do Popradu aby sme si vypočuli  dievčenský spevácky zbor FREE HARMONY. No každá chvíľa, aj keď je akákoľvek vzácna a krásna, musí mať svoj koniec a tak to bolo aj u nás. Prišiel koniec súťaže, koniec poetiky a my sme čakali na verdikt poroty, ktorá musela v tých nádherných výkonoch vyhľadať každú chybičku aby objektívne zhodnotila všetky podané výkony.
 
Podmienkou pre akceptáciu v súťaži bolo splnenie dramaturgie, predovšetkým nacvičenie povinnej skladby. Poradný zbor pre zborový spev pri NOC vybral ako povinnú skladbu na Mládež spieva 2014 pre dievčenské spevácke zbory skladbu Ladislava Burlasa – Ej dala som si čižmy plácať a pre miešané spevácke zbory skladbu od Mikuláša Schneidera Trnavského – Ave Maria.

Odbornú porotu  tvorili Mgr. Ľubomír Varínsky, Rudolf Hentšel a Mgr. Tatiana Švajková, PhD. Podľa ich vyjadrenia boli výkony zborov vynikajúce a krajská prehliadka bola na vysokej umeleckej a organizačnej úrovni. Po zvážení rozhodli oceniť všetky súťažné spevácke zbory v zlatom pásme. Za Prešovský samosprávny kraj sa celoštátnej prehliadky v Rimavskej Sobote zúčastnia až 3 spevácke zbory.

- Zlaté pásme s pochvalou poroty a priamym postupom do celoštátnej súťaže získal:
dievčenský spevácky zbor FREE HARMONY pod vedením Blanky Richnavskej,Dis.art..

- Zlaté pásmo s priamym postupom do celoštátneho kola súťaže získal:
Dievčenský spevácky zbor GAUDEAMUS z Prešova pod vedením Mgr. Denisy Matysovej.

- Zlaté pásmo s návrhom na postup do celoštátneho kola súťaže získal:
dievčenský spevácky zbor IUVENTUS PAEDAGOGICA z Levoče pod vedením Mgr. art. Igora Gregu.

V zlatom pásme sa umiestnil aj keď bez postupu do celoštátneho kola súťaže dievčenský spevácky zbor OZVENA zo SZUŠ z Vranova nad Topľou pod vedením Vilmy Krauspeovej.

Okrem skvelých porotcov sme mali tú česť privítať aj vzácnych hostí, odbornú pracovníčku pre zborový spev z NOC z Bratislavy pani Bc. Eleonóru Hunčagovú a pani Mgr. Helenu Ragulskú z odboru kultúry ÚPSK,  ktorých účasť bola pre našu súťaž veľkým obohatením.

Celá súťažná prehliadka sa konala s finančnou podporou MK SR.

 

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Novinky z kultúry