Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes33
mod_vvisit_counterVčera78
mod_vvisit_counterTento víkend33
mod_vvisit_counterTento mesiac1432
mod_vvisit_counterSpolu283476
regionalne_dejiny.jpg
Vranov ožil dokumentom
Jeden svetDozneli posledné titulky, odišiel posledný divák, vypol sa horúci projektor, ktorý počas uplynulého víkendu dostal poriadne zabrať. Skončil ďalší ročník festivalu dokumentárnych filmov JEDEN SVET, ktorému každým rokom pribúdajú noví diváci. Okruh ľudí, ktorí sa na tomto multikultúrnom podujatí každoročne stretáva už možno nazvať priateľmi. V tomto roku návštevnosť prekročila očakávania organizátorov, čo dáva ich práci zmysel a chuť pokračovať. Stoličky obsadili diváci všetkých vekových kategórií, od teenagerov, cez mladých ľudí, ľudí v produktívnom veku až po seniorov.

 

Počas troch dní sme si spolu pozreli 15 dokumentov z 12 krajín sveta.

Najväčšiemu počtu divákov sa tešil dokument "Fenomén/Duševný komfort Jurija Petroviča" o vnútornej slobode a živote v súlade s prírodou na samote sibírskej tajgy sedemdesiatročného Jurija.

Diváci mali možnosť každý film aj ohodnotiť bodmi. Po spočítaní všetkých bodov určili nasledujúce poradie. Prvé miesto s prehľadom získal nórsky dokument "Na sever od slnka" o životnej etape dvoch mladých surfistov žijúcich na opustenej pláži za polárnym kruhom. Druhé miesto obsadil už spomínaný český dokument „Fenomén / Duševný komfort Jurija Petroviča“. Diváci svojimi hlasmi na tretie miesto posunuli zaujímavú snímku „Arcibiskup s ľudskou tvárou“ o príbehu Róberta Bezáka.
Okrem premietania si diváci mohli vychutnať dva koncerty. Mladí Vranovčania z kapely Breaking The Silence v piatok večer poriadne rozvírili vzduch v premietacej sále a ukázali koľko energie sa v nenápadnom zoskupení ukrýva.

Zahanbiť sa nedala ani mladá formácia IRIS, ktorá v sobotu potešila a zabavila publikum svojim bohatým repertoárom.

Nemenej zaujímavým bol aj štvrtkový program s literárnou autorskou čítačkou výtvarníka, hudobníka a básnika Milana Ladyku zo zbierky „Studňa a iné veci“. Bonusom na záver bolo pokračovanie dokumentu Trojuholník smrti s názvom „Dedičstvo“ z dielne Zola Nagya o nebezpečných PCB látkach znečisťujúcich náš región a ich dopadoch na zdravie ľudí. Dokument mal na festivale svoju premiéru.

Geograf a cestovateľ Pavol Fiala so zanietením porozprával návštevníkom svoje cestovateľské zážitky z Indie. Rozprávanie o jeho ceste bohato doplnil fotografiami z tejto čarovnej krajiny. Počas celého festivalu bola k dispozícii aj výstava fotografií z jeho ďalších ciest. Atmosféru dotvárala aj výstava koláží Milana Ladyku.

Zaujímavá a atraktívna bola aj výstava výtvarných prác žiakov zo ZŠ v Čaklove, ktorí maľovali na tému "Meníme svet". Žiaci popustili uzdu svojej fantázii a vytvorili dielka, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani skutočný umelci. Svoje práce vytvorili na festivale Jeden svet, ktorý sa uskutočnil na ZŠ v Čaklove v piatok 28.2.2014, kde si dokumenty pozrelo 106 žiakov školy.

"Jeden svet" skončil, ale vo svojich návštevníkoch zanechal stopy poznania, množstvo informácií a faktov, ale aj pohladenie duše poetickými vyznaniami jednoduchých reálnych ľudí.

Ďakujeme všetkým návštevníkom za podporu, ale aj všetkým tým, ktorí svojou troškou prispeli k tomu aby bol taký aký bol.

Dovidenia o rok!


 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Novinky z kultúry