Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes22
mod_vvisit_counterVčera86
mod_vvisit_counterTento víkend180
mod_vvisit_counterTento mesiac1579
mod_vvisit_counterSpolu283623
Víkend v Nižnom Hrabovci
V Nižnom Hrabovci sa spievalo a tancovaloPočas víkendu (20.-21.9.2014) oslávili prvýkrát "Deň Nižnohrabovčanov", počas ktorého posvätili zrekonštruovaný kultúrny dom a do rodnej dediny pozvali aj tu narodené významné osobnosti. Už v sobotu predpoludním si mohli návštevníci pred OcÚ pozrieť výrob ky ľudových remeselníkov. Alexander Orlík so synom predstavovali drevorezbu a netradične vsádzané ozdobné sklo do dreva. Z Haniskej pri Prešove prijal pozvanie Ladislav Jambrich, ktorý zaujal svojou "Mačkou vo vreci." Ak chcete vedieť aké tajomstvo si pre vás skúsený rezbár pripravil, tak si ho vyhľadajte na niektorom z jarmokov a on vám o tom ochotne porozpráva. Svoje výrobky predstavila aj Edita Sinčáková z Vranova n.T. , Ján Babenský z Hlinného a Mária Dzurčaninová z Prešova. Svoje výrobky tu ďalej predstavovala  Chránená dielňa Dúha z Vranova n.T. a domáci včelári Milan Görög a Michal Štefanko tu odprezentovali nielen svoje výrobky, ale samotné včely v úli. V popoludňajšom kultúrnom programe sa predstavili hudobné a najmä folklórne zoskupenia priamo z obce - detský folklórny súbor Hrabovka, folklórna skupina Potoky, hudobná skupina Hrabovčanka a tri z blízkeho okolia - folklórne skupiny Vretienko zo Žalobína, Tarnavčan z Trnavy pri Laborci a folklórny súbor Svojina z Michaloviec.

 

V nedeľu sa do živej pozvánky zapojili všetky folklórne skupiny. Svojím sprievodom obcou, ale hlavne spevom pozývali občanov Nižného Hrabovca do kultúrneho domu na piaty ročník okresnej prehliadky speváckych skupín seniorov „Špivanočky mojo“.

Pozvanie prijali vzácni hostia - poslanec NR SR JUDr. Daniel Lipšic, prednostka Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Ing. Mária Cingeľová, starostovia obcí - Štefan Petruň z Banského, Ing. Štefan Kovaľ z Hencoviec, MVDr. Juraj Tomáš z Nižného Hrušova a za spoluorganizátorov riaditeľka Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove n.T. Mgr. Anna Gdovinová.

Na tejto prehliadke   vystúpilo   spolu 7 speváckych skupín - Ružička z Vranova n.T., Bančanky z Banského, mužské spevácke skupiny Hrušovčan z Nižného Hrušova  a Šedliščanske chlopi zo Sedlísk, spevácke skupiny z Hencoviec, Kamennej Poruby a Komáran.  Hosťom programu bola folklórna skupina Soľanka zo Zbudze, hudobná skupina Heligonkári a folklórny súbor Lipovec, obidvaja z Vranova nad Topľou. Aj  napriek  škaredému  počasiu, ktoré sa črtalo od skorého rána, sa nakoniec vyjasnilo a záverečná pieseň „Špivanočky mojo“ spojila v jednu veľkú rodinu všetkých Nižnohrabovčanov, hostí a účinkujúcich.

 

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Novinky z kultúry