Another great RocketTheme Joomla Template brought to you by the RocketTheme Joomla Template Club.

Zriadovateľ organizácie

 
logo_psk.jpg
 

Anketa

Ktorý druh umenia uprednostňujete ?
 

Počet ľudí on-line

Štatistiky

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes17
mod_vvisit_counterVčera85
mod_vvisit_counterTento víkend343
mod_vvisit_counterTento mesiac1742
mod_vvisit_counterSpolu283786
regionalne_dejiny.jpg
Rómsky festival Horného Zemplína 2014
Rómsky festival Horného Zemplína 2014Rómovia aj prostredníctvom kultúry poukazujú na obrovskú silu sebazáchovy. Tá viedla k tomu, že práve oni nesplynuli s inou kultúrou a bez vlastného územia a reči si udržali a nestratili svoju identitu. Živelnosť rómskeho umeleckého prejavu, farebné roztočené sukne a vibrujúca atmosféra leta mali 24. augusta spoločného menovateľa – ROMANOKHELIBEN - Rómsky festival  Horného Zemplína, ktorý sa realizoval za finančnej podpory Úradu vlády SR a za organizačnej spolupráce OZ Európa Vranov-Čemerné, Hornozemplínskeho osvetového strediska a Mestského domu kultúry Vranov nad Topľou.

 

V úvode festivalu zaznela Rómska hymna „Gejľem, gejľem“ v podaní Imra Goroľa z Hlinného. Po nej  sa predstavili tanečné skupiny Ľoľi Ruža zo Sečoviec, Cikni Jagori z Čemerného, Asaben zo Strážskeho, Džav Akarik z Hlinného a  Zamutoskere Benga zo Zámutova.

Emócie, šíriace sa mestom boli výbornou živou pozvánkou pre množstvo divákov a aj napriek tomu, že nie všetci textom v rómčine rozumeli, najdôležitejšia bola hudba vyvierajúca zo srdca rómskej duše. 

 
< Predchádzajúca

Novinky z kultúry